• 20 maja 2024

Gdy już udało się przygotować pojazd do wyjazdu będzie można zacząć zastanawiać się nad tym gdzie jechać/ Gdzie kupić wyciągarkę warn. Jak się okazuje obecnie sporo osób z tym właśnie ma największy problem i trudno jest podjąć decyzję o tym jaki kierunek wyjazdu będzie udany. Gdy już terenowe auto jest w naszej dyspozycji to najbardziej wskazane wydaje się być jego jak najlepsze wykorzystywanie. Jeśli ktoś się przekona do tego, że off-road to jego pasja i sposób na życie będzie miał wiele przyjemności z tego, ale z drugiej strony przez innych będzie traktowany jako pewna forma wynaturzenia i na pewno nie ma co oczekiwać jakiegoś zrozumienia. W dobie wszechogarniającego nas asfaltu pojawia się pytanie po co tak naprawdę nam terenówka.

Zanim ktoś w ogóle zdecyduje się na wyjazd w teren powinien się do tego rzeczywiście dobrze przygotować o czym często zapominamy. Niezależnie jaki mamy super ekstra wypasiony pojazd, to jeśli nie będziemy znać zasad jakie określone są jako Tread Lightly nie powinniśmy wyjeżdżać nigdzie poza asfalt. Niektórzy mogą powiedzieć, że to bez sensu, ponieważ i tak nikt z osobówki nam nie podskoczy. Pewnie coś w tym jest, jednak w praktyce musimy pamiętać, że powinniśmy mocno uważać na to co robimy. Nie wolno jeździć po lasach, parkach krajobrazowych, rzekach, nie wolno niszczyć upraw. Trzeba pamiętać, że każdy kawałek ziemi do kogoś należy i nie można sobie ot tak tam wjeżdżać bez jego zgody. Dlatego jeśli chcemy jeździć terenówką to tak naprawdę przed nami dość trudne zadanie.

Co zrobić i gdzie jeździć?

Dlatego właśnie stworzyliśmy naszą społeczność, trzymamy się razem, by dzielić się między sobą informacjami o tym, gdzie i kiedy warto będzie wyjechać. Wielokrotnie spotykaliśmy się z niechącią społeczeństw, obawami władz. Dlatego jeśli każdy znajdzie w swojej okolicy inne osoby, które również są zakochane w off-roadzie to na pewno łatwiej będzie się porozumieć i szukać takich rozwiązań, dzięki którym poruszanie się terenówkami stanie się bezpieczniejsze, przyjemniejsze, nie będzie powodować przykrych konsekwencji.

Ale po co mi to?

Jeśli już będziemy wiedzieli, gdzie można jeździć bez obaw o reakcję społeczeństwa to tak naprawdę będziemy mieli pewność, że wybierając się na przejażdżkę będziemy z tego czerpać wiele przyjemności. Dodatkowo oczywiście warto się do takiego wyjazdu w teren odpowiednio przygotować postarać się o stosowne wyposażenie, które sprawi, że taki wyjazd będzie bardziej efektywny. Nie może być tak, że nagle padnie nam bateria i zostaniemy bez telefonu. Warto więc należeć do społeczności, ponieważ wtedy niezależnie co się wydarzy i jak bardzo się zakopiesz możesz liczyć na pomoc. I to niezależnie o której godziny. A to co trzeba pamiętać to fakt, że pojazdu nigdy nie wolno zostawiać samemu sobie.

Często w tych miejscach, gdzie mamy przyzwolenie na jazdę wieczorami czy w nocy rano zacznie się duży ruch i niestety auto będzie traktowane jak kamień leżący w błocie, raczej jak wrak, który nie ma właściciela i pojawiające się sprzęty zmechanizowane mogą go całkowicie zniszczyć. Dlatego zawsze auto zabieramy z miejsca, gdzie się coś wydarzyło niezależnie od tego co czeka nas kolejnego dnia i jak wiele mamy obowiązków.

Zakazany owoc

Są także takie miejsca, gdzie jeździć można warunkowo za zgodą właściciela terenu, ale sa także takie miejsca, gdzie nigdy nie wolno się poruszać. Za wjazd na taki teren będą nam grozić poważne kary i dlatego na taką sytuację już trzeba będzie uważać. Wtedy możemy się narazić na mandaty i wiele konsekwencji, dlatego trzeba na to szczególnie uważać.

Top